Turecka kuchnia słynie z kebaba i sowicie przyprawionych mięsnych potraw. Jednak wiele z nich, można z powodzeniem przyrządzić również bez jego użycia. Co więcej, błonnik zawarty w produktach mięsnych, można z powodzeniem zastąpić błonnikiem pochodzenia roślinnego, co sprawi, że dania zachowają swoje wartości odżywcze, nawet jeśli zrezygnujemy z mięsiwa. Kuchnia turecka w wydaniu vege używa do tego celu roślin strączkowych jak bób czy ciecierzyca. Przekonaj się, że tureckie potrawy vege wcale nie muszą być nudne. Poznaj jakie potrawy dla wegetarian może zaoferować kuchnia Bliskiego Wschodu.
Falafel Warszawa
Kiedy mamy na myśli tureckie potrawy vege, koniecznie musimy wspomieć o falafelach. Falafele to smażone w głębokim tłuszczu kulki, przypominające kotleciki ze zmielonej i namoczonej ciecierzycy (koniecznie surowej). Ciasto na kulki wzbogaca się naturalnie solą, pieprzem oraz wieloma przyprawami i ziołami, na przykład:
-
czosnkiem;
-
natką;
-
kolendrą;
-
kuminem.
Wedle uznania, masę ze zmielonej ciecierzycy można zamiennie przyprawić odrobiną cynamonu czy imbiru. Kwestia przypraw jest indywidualną sprawą. Aby kuleczki ciecierzycy były puszyste, dodaje się do nich sodę. Następnie smażone są w głębokim tłuszczu, aby uzyskać chrupką, zarumienioną skorupkę. Popularna wegańska potrawa w krajach arabskich. Prostota przyrządzenia falafelu sprawia, że jest to danie lubiane na całym świecie, sprzedawane również jako sybkie, uliczne jedzenie.
Falafel – propozycja podania
Falafel podaje się najczęściej w picie z surówką i sosami, jako alternatywę dla kebaba, dlatego też jest popularny jako turecki street food. Jednak wariacje na temat tego dania, mogą być bardzo różne. Jeśli nie lubisz monotonii w kuchni, możesz wymienić mięso w daniu głównym na kulki z soczewicy albo ciecierzycy. Będzie dobrze smakował w towarzystwie ziemniaków – zarówno gotowanych jak i pieczonych lub z ryżem. Dodatkiem do dania głównego mogą być klasycznie: sałata i pomidory, papryka – w formie sałatki lub pokrojonych warzyw na talerzu. Do kulek falafelu oczywiście nie może zabraknąć sosu lub hummusu w postaci pasty roślinnej. Rewelacyjnie komponuje się z sosem tahini, który najczęściej wykonuje się z pasty sezamowej, jogurtu, natki pietruszki, soku z cytryny oraz czosnku. Receptura ta używana jest w kuchni arabskiej jako dodatek do niemal każdego dania – w postaci dipu do sosów i smażonych warzyw. W towarzystwie surówki z białej kapusty, falafel może smakować równie wyśmienicie.
Falafel Warszawa – gdzie zjeść?
Falafel Warszawa oferuje specjały kuchni tureckiej również w wersji vege, która zadowoli podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy.