klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Lifestyle

Skolioza dwułukowa ćwiczenia i porady

Skolioza to bez wątpienia choroba XXI wieku. Obecnie coraz więcej osób boryka się z wadami postawy, które są niezwykle uciążliwe i doskwierające. Nie da się ukryć, że skolioza jest jedną z poważniejszych z nich. Przyczyną w największej mierze są skłonności genetyczne, lecz także siedzący tryb życia oraz złe nawyki w codziennym funkcjonowaniu. W jaki sposób radzić sobie ze skoliozą? Jakie ćwiczenia wykonywać? Jak zmniejszyć ból pleców? Jeżeli interesują Cię powyższe zagadnienia, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem. Zapraszamy do lektury!

Skolioza dwułukowa – czym się charakteryzuje?

Skolioza jest to skrzywienie kręgosłupa, nazywane często bocznym, choć w rzeczywistości skrzywienie to zachodzi aż na trzech płaszczyznach kręgosłupa. Aby można było mówić o skoliozie, kąt odchylenia kręgosłupa musi przekraczać 10 stopni. Można wyróżnić wiele rodzajów skolioz, najbardziej rozwiniętą formą z nich jest jednak skolioza dwułukowa, która charakteryzuje się deformacją kręgosłupa aż w dwóch miejscach – w partiach lędźwiowych, a także górnych. Oprócz tego skoliozy dzielą się na bardziej oraz mniej poważne. Te poważniejsze najczęściej kształtują się już w dzieciństwie między 3 a 10 rokiem życia, zaś mniej poważne i zdecydowanie bardzie powszechne między 10 a 14 i nazywane są skoliozami młodzieńczymi.

Skolioza dwułukowa ćwiczenia

Ciężko wymienić uniwersalny zestaw ćwiczeń dla wszystkich osób cierpiących na skoliozę dwułukową. Jest to spowodowane w głównej mierze tym, że pomimo tego samego rodzaju skrzywienia, u każdej osoby nie jest ono nigdy takie samo. Aby rozpocząć wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych, konieczna jest konsultacja u sprawdzonego ortopedy. W żadnym wypadku nie należy wykonywać specjalistycznych ćwiczeń na własną rękę, gdyż może to doprowadzić do pogłębienia się wad postawy. Leczenie skoliozy wymaga wiele cierpliwości i systematyczności. Niestety jest ono długotrwałe, a efekty nie są natychmiastowe. Bez względu na specyfikę wad warto jednak wykonywać wszelkiego rodzaju ćwiczenia na wzmocnienie mięśni grzbietu oraz mięśni gładkich, które podtrzymywać będą kręgosłup.

Ćwiczenia minimalizujące bóle pleców

Bóle pleców należą do jednych z bardziej doskwierających dolegliwości. Powodują automatyczny spadek samopoczucia oraz uniemożliwiają wykonywanie wielu aktywności. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic na nie poradzić. Środki przeciwbólowe czasami pomagają, lecz są one rozwiązaniem jednorazowym i objawowym. Każda osoba, która cierpi na skoliozę lub boryka się z bólami pleców spowodowanych innymi przyczynami powinna regularnie uczęszczać na basen. Wszelkie ćwiczenia w wodzie działają niezwykle rozluźniająco, a także odciążają w znacznej mierze kręgosłup, dając mu wytchnienie. Do ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu możemy zaliczyć natomiast podciąganie się na drążku, ćwiczenia na „wioślarzu” czy też wykonywanie tzw. kociego grzbietu. Podczas treningu należy pamiętać, by nie robić niczego wbrew swojemu organizmowi i gdy tylko odczujemy ból powinniśmy przerwać dane ćwiczenie.