klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

ksylitol czy erytrytol
Dieta

Ksylitol czy erytrytol – jaki zamiennik cukru wybrać?

Cukier towarzyszy nam na każdym kroku. Bardzo często nie mamy nawet świadomości, że cukier używany jest do tak wielu potraw, nawet tych, które powszechnie uważane są za zdrowe produkty. Warto więc zadbać, by tam, gdzie mamy na to wpływ znalazł się zdrowszy jego zamiennik. Co ma więcej zalet: ksylitol czy erytrytol?

Ksylitol i erytrytol – co to jest?

Z roku na rok społeczeństwo jest coraz bardziej świadome szkodliwego działania cukru. Ważna jest również otyłość, z która zmaga się coraz więcej osób. Poszukiwanie zdrowego zastępstwa dla cukru stało się koniecznością.

Zastanawiając się: ksylitol czy erytrytol, trzeba wiedzieć, że należą one do tej samej grupy polioli, czyli alkoholi wielowodorotlenowych. Mają dzięki temu cechy wspólne, ale również wiele rzeczy je różni.

Erytrytol ma postać przezroczystych kryształków, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Nie jest jednak tak słodki jak cukier. Charakterystyczną cechą jest delikatny, mentolowy posmak oraz uczucie chłodu w ustach.

Zaletą erytrytolu jest to, że nie dostarcza kalorii. Dla osób, które walczą o redukcje wagi jest to ogromna zaleta. Każdy przecież wie, jak trudno zrezygnować ze słodkości. Erytrolem można zastąpić je bezkarnie.

Ksylitol również ma postać kryształków. Jest to inaczej cukier brzozowy, który występuje w masie drzewnej. Warto jednak wiedzieć, że występuje również w niektórych owocach. Gruszki, śliwki, truskawki, czy maliny zawierają w sobie ksylitol. Można go również znaleźć w cukinii, szpinaku czy kukurydzy.

Zasadniczą różnicą między ksylitolem a erytrytolem jest to, że ksylitol dostarcza kalorii. W 100 g ksylitolu jest ich około 240 kcal. Warto wiedzieć, że w tej samej ilości cukru znajdziemy około 400 kcal.

Jak używać erytrytolu lub ksylitolu?

Zastanawiając się ksylitol czy erytrytol warto pamiętać, że są one dosyć zbliżone w smaku. Oba mają mentolowy posmak. Można je wykorzystywać nie tylko do słodzenia herbaty, kawy czy wypieków. Świetnie sprawdzą się również w diecie dzieci, dla których mamy mogą samodzielnie przygotować zdrowe słodycze i przepyszne desery.

Warto wiedzieć, że oba słodziki mają również wiele właściwości zdrowotnych. Zapobiegają próchnicy, ksylitol ma pozytywny wpływ na mineralizacje kości oraz wzmacnia odporność. Zaletą erytrolu są przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko miażdżycy.

Kto powinien używać naturalnych słodzików?

Osoby, które chcąc zadbać o redukcję wagi powinny zdecydować się na używanie erytrolu, który nie ma żadnych kalorii. Warto jednak pamiętać, że jest to słodzik, którego trzeba używać więcej niż ksylitolu, gdyż jest mniej odczuwalny.

Ksylitol jest dobrym wyborem dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Ma on niski indeks glikemiczny, co dla cukrzyków jest ogromnie ważne. IG ksylitolu to od 7 do 13. Erytrytol również jest polecany dla cukrzyków. Jego indeks glikemiczny to 0.

Ksylitol jest polecany osobom, które mają zdiagnozowana osteoporozę. Cukier brzozowy zwiększa przyswajanie wapnia. Dlatego również dzieci po 3 roku życia, których układ kostny jeszcze nie jest w pełni ukształtowany, mogą z niego korzystać.