Może się wydawać, że kwestie takie jak higiena są doskonale znane wszystkim osobom, ale niestety Polacy są z tym mocno na bakier. Jest to związane nie tylko z lenistwem, ale też z brakiem wiedzy – choć może to wydawać się nieprawdopodobne, niektóre osoby zwyczajnie nie wiedzą, jak często powinno się myć i jak właściwie to robić.
Konieczne codzienne mycie całego ciała
Codzienny prysznic powinien być regułą, szczególnie że nie zabiera on wiele czasu – można dokładnie umyć się nawet w kilka minut. Niezbędne jest to zwłaszcza wieczorem, by zmyć brud po całym dniu, pot, a także tłuszcz, który jest naturalnie wydzielany przez gruczoły łojowe. Idealnie jednak byłoby brać prysznic dwa razy dziennie – co prawda w nocy nie można się ubrudzić, ale nocne pocenie się i również przetłuszczanie skóry sprawia, że trudno jest czuć się rano całkiem świeżo. Wieczorny prysznic można też zamienić na relaksującą kąpiel w wannie, ale warto pamiętać, że nie powinna być ona zbyt długa ani gorąca, gdyż może prowadzić do osłabienia, a także, o czym wiele osób nie wie, spadku jędrności skóry. Dla dodania sobie energii zaś, na przykład rano, warto prysznic zakończyć strumieniem chłodnej wody – to wspaniale orzeźwia i pobudza, a także stymuluje krążenie krwi.
Co z higieną intymną?
Higiena intymna jest również niezwykle ważna, zwłaszcza w przypadku kobiet – ze względu na ich budowę anatomiczną i uwarunkowaną tym skłonność do infekcji. Miejsca intymne należy podmywać dwa razy dziennie, z użyciem specjalnie do tego celu przeznaczonego, łagodnego środka. W czasie miesiączki można podmywać się trzy razy dziennie, ale z myciem nie można też przesadzać, by nie wysuszyć śluzówki i nie zaburzyć naturalnego pH miejsc intymnych, flora bakteryjna chroni bowiem przed infekcjami. Uzupełnieniem dla mycia mogą być chusteczki do higieny intymnej, które zapewniają odświeżenie w ciągu dnia czy na przykład w podróży.
Ważna higiena jamy ustnej
Polacy są też mocno na bakier z higieną jamy ustnej, a efekty tego są oczywiste – prawie wszyscy mają próchnicę, często też fatalny wizualnie stan uzębienia, a także nieświeży oddech. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy na tema tego, jak powinno się dbać o tę kwestię, z jaką częstotliwością i jakich produktów używać. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku), czyszcząc je odpowiednio długo – nie mniej niż 2 minuty. Krótsze czyszczenie nie pozwoli na dokładne usunięcie bakterie, a więc zabieg ten będzie mało efektywny. Poza tym ważne jest, by prócz szczoteczki i pasty stosować też nić dentystyczną, gdyż szczotka nie jest w stanie usunąć płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Idealnie zaś będzie zakończyć zastosowaniem antybakteryjnego płynu do płukania ust.
Nie można też zapominać, że bakterie gromadzą się nie tylko na zębach, ale też, a właściwie przede wszystkim, na języku i wewnętrznych częściach policzków. Dlatego konieczne jest czyszczenie także tych miejsc – szczoteczką klasyczną albo specjalną, z powierzchniami służącymi do tego celu.