klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Czy mleko tuczy- jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby na diecie

Na temat mleka narosło wiele mitów i niedomówień, które powodują, że jest ono niesłusznie uważane za napój, który bardziej szkodzi- niż pomaga. By nieco poprawić jego reputację, warto zweryfikować niektóre tezy.

Najpopularniejsze tezy na temat mleka?

Pierwsza jest taka, że mleko dostarcza organizmowi dużą ilość wapnia i witaminy D. Jest to niepodważalny fakt, a potwierdzają go przede wszystkim liczne naukowe badania. Po drugie mleko od krowy uznaje się za najzdrowszy napój. To również stwierdzenie absolutnie zgodne z prawdą. Przy czym również mleko kozie jest jak najbardziej produktem, który służy ludzkiemu ciału.

Po trzecie sądzi się, że mleko jest bardzo kaloryczne. Jest to fałszywa informacja. O tym, czy mleko tuczy, czy nie można bezustannie dyskutować. Jednak nauka mówi, że mleko nie tuczy, aż tak bardzo, bo nie ma w jego składzie pełnowartościowych tłuszczów, poza tym nie zawiera ono w formie naturalnej żadnych konserwantów i sztucznych barwników.

Co jeszcze mówi się o mleku?

A choćby i to, że mleko ma wiele pustych kalorii. Nie potwierdzają tego faktu żadne testy. Ponadto przeprowadzone naukowe badania mówią, że osoby na diecie pijące mleko, wcale nie miały problemów z chudnięciem. Owszem, mleko ma trochę kalorii. Jednak można je szybko spalić, na przykład jeżdżąc na rowerze. Poza tym tak naprawdę najbardziej kaloryczne są dodatki do mleka typu czekolada, płatki kukurydziane czy miód.

Nadal w społeczeństwie jest silnie ugruntowane przekonanie, że mleko powoduje problemy z trawieniem i wzrost poziomu cholesterolu. Nie jest to do końca prawdą, bo samo w sobie nie powoduje alergii ani nie przyczynia się do narastania złogów tłuszczowych w żyłach. To nietolerancja, na któryś z jego enzymów jest przyczyną powstania niestrawności pokarmowej.

Czy diabetycy mogą pić mleko?

Oczywiście, że tak, ale muszą pamiętać, by nie przekraczać dwóch szklanek dziennie. Poza tym, gdy się już na to decydują, powinni zrezygnować z dodatków do mleka. Chociaż odczuwają silną pokusę, by po nie sięgnąć. Poza tym dla własnego dobra i bezpieczeństwa powinni sięgać po te z niższą zawartością tłuszczu. Diabetykom wolno jeść mleko w większej ilości na przykład wtedy, gdy rozcieńczają je z wodą. Jest ono wtedy dla nich mniej szkodliwe i nie wywołuje tak gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Dlaczego zatem mleko modyfikowane dla dzieci tuczy?

O tym, czy mleko tuczy, czy nie decydują przede wszystkim dodawane do niego sztuczne substancje, a także to, że jest ono poddawane procesowi pasteryzacji. Mleko modyfikowane powoduje u niemowląt wzrost wagi głównie dlatego, że spożywają jego duże ilości. Poza tym to, że jeszcze nie mają tak dużej ilości ruchu- sprawia, iż organizmowi bobasa trudniej je wydalić lub zamienić na energię.

Mleko modyfikowane musi być lekko tuczące, ponieważ zabiera ono substancje, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Nawet gdy maluch po nim nabierze troszkę ciałka, jest olbrzymia szansa, że je szybko zgubi, gdy tylko zacznie się poruszać o własnych siłach.