klinikawizjiestetycznej.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Algi do picia – najzdrowszy probiotyk

Słyszysz „algi do picia” i od razu myślisz, że to słynne algi morskie o wszechstronnym działaniu. Tymczasem jest to zupełnie inny preparat i z glonami nie ma nic wspólnego.

Co to są algi do picia?

Algi do picia nazywane są także kryształkami japońskimi lub kefirem wodnym. I ta ostatnia nazwa jest chyba najwłaściwsza, ale mało rozpowszechniona. Natomiast dwie pierwsze mają raczej charakter marketingowy, bo z Azją i wodorostami algi do picia nie mają nic wspólnego.

Z wyglądu przypominają rzeczywiście kryształki o nieregularnym kształcie. Ich pochodzenie nie do końca jest znane. Podobno wytwarzają je niektóre gatunki kaktusów rosnących na terenie Meksyku.

Choć ich pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione, to ich skład i właściwości są bardzo dobrze znane. Algi do picia zawierają przede wszystkim 8 szczepów różnych kultur bakterii oraz zdrowe drożdże. Po dodaniu cukru i wody wytwarzają 1,5 % alkoholu etylowego, kwas mlekowy. Dzięki temu stają się najzdrowszym naturalnym probiotykiem.

Kefir wodny stosowany jest przede wszystkim jako napój wspomagający pracę układu pokarmowego. Przede wszystkim:

– wspomaga pracę układu pokarmowego,
– oczyszcza organizm z toksyn,
– łagodzi objawy uczulenia na laktozę,
– wspiera pracę wątroby,
– zwalcza bakterię Helicobacter pylori,
– zalecany przy chorobach układu moczowego,
– zwalcza biegunki i zaparcia przywracając właściwą perystaltykę jelit,
– zmniejsza objawy atopowego zapalenia skóry.

Jest bogatym źródłem witaminy K, PP, witamin z grupy B oraz żelaza i kwasu foliowego. Kefir wodny zwiększa odporność układu immunologicznego.

W smaku przypomina lekko gazowane słodkie napoje, ale w przeciwieństwie do nich, jest znacznie zdrowszy i tańszy.

Jak samodzielnie przygotować kefir wodny?

Nie jest to trudne, ale trzeba wcześniej przygotować wszystkie niezbędne akcesoria. Najważniejszy jest oczywiście starter z kryształkami. Można kupić go w sklepie internetowym za ok. 15 zł za 10g (jedna porcja).

Potrzebne będą także słoik szklany, butelka szklana, plastikowe sitko oraz plastikowa łyżka. Można używać także przyborów silikonowych, ale nie metalowych i drewnianych. Metal niszczy kultury żywych bakterii, natomiast mogą one przejść na drewno.

Po otrzymaniu alg, najlepiej od razu przystąpić do ich namnażania. Najpierw 4 łyżki kryształków płuczemy na sitku zimną wodą, następnie przesypujemy je do słoika i dodajemy 4 łyżki cukru, następnie zalewamy przegotowaną lub mineralną wodą. Powinna być letnia. Słoik przykrywamy gazą i odstawiamy do fermentacji na 1-2 dni w ciepłe miejsce.

Niektóre przepisy zawierają dodatek rodzynek lub innych suszonych owoców (morele, figi). Mają one przede wszystkim walory smakowe. Nie przyśpieszają procesu fermentacji, ale mogą go zepsuć, jeżeli będą zawierać konserwanty, tłuszcz lub inne sztuczne dodatki, to mogą zepsuć proces fermentacji.

Po okresie fermentacji kefir wodny jest gotowy i można go zlać do butelki. Należy pić ok. 1l dziennie. Do gotowego kefiru wodnego można dodawać świeże owoce, po kilku godzinach ich smak przejdzie do kefiru.

Pozostałe kryształki należy przepłukać wodą i ponownie nastawić, jeśli nie masz czasu, to dodaj do nich łyżeczkę cukru, zalej niewielką ilością wody i umieść w lodówce. W każdej chwili możesz hodowlę kryształków wznowić.