Choć woreczek żółciowy ma niewielkie rozmiary, w ludzkim organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. Niestety, często jego usunięcie staje się niezbędne, a to sprawia, iż trzeba nieco zmienić styl swego życia, a przede wszystkim odżywiania się.
Woreczek żółciowy i jego rola w organizmie
Pęcherzyk żółciowy to niewielki sąsiad wątroby, którego sprawne funkcjonowanie ma ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Głównym zadaniem tego woreczka jest magazynowanie żółci oraz wydalanie jej do organizmu w chwili, gdy jest ona niezbędna do spalania tłuszczu.
W jakich przypadkach usunięcie woreczka żółciowego staje się koniecznością?
Woreczek żółciowy narażony jest na szereg problemów, przy czym jednym z tych najczęstszych jest kamica żółciowa, w większości przypadków leczona farmakologicznie. Do usunięcia woreczka żółciowego w takim przypadku dochodzi stosunkowo rzadko, w chwili, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana.
Są jednak i groźniejsze choroby, w przypadku których usunięcie pęcherzyka żółciowego staje się niezbędne. Tak jest m.in. w przypadku przewlekłego zapalenia woreczka żółciowego oraz przy chorobie nowotworowej. Tu operacja staje się koniecznością, a powrót do zdrowia oznacza konieczność wprowadzenia istotnych zmian w swym menu.
Jakiej diety należy przestrzegać po usunięciu woreczka żółciowego?
Jaka dieta po usunięciu woreczka żółciowego jest najlepsza? Przede wszystkim taka, w której tłuszcze są ograniczone do niezbędnego minimum. Dieta taka powinna być dietą lekkostrawną, niewskazane jest też sięganie po ostre przyprawy. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy też odstawić na bok używki – nie tylko alkohol, ale również kawę i herbatę. Na kilka tygodni należy też zrezygnować z kefirów i maślanek, roślin strączkowych oraz warzyw kapustnych.
Co można jeść? Owoce oraz warzywa, szczególnie te gotowane, chudy twarożek, chudy drób – oto podstawa diety. Dania, które pojawiają się na talerzu, powinny być potrawami gotowanymi lub pieczonymi, gdyż smażenie jest w przypadku pacjentów po operacji usunięcia woreczka żółciowego zabronione.
Jakie dania można przygotować?
Wybór produktów oraz sposobów podgrzewania jedzenia jest dość ograniczony, co dla chorych lubiących dobrą kuchnię może stać się wielką udręką. Warto jednak pamiętać, że nawet przy tak ograniczonych możliwościach, można wyczarować sporo ciekawych i pysznych potraw. Jak może wyglądać przykładowy jadłospis?
Na śniadanie można zjeść kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, posmarowanego chudym twarożkiem, na obiad – kurczaka z gotowanymi warzywami (np. brokułami) lub dorsza duszonego z warzywami. Banan połączony z jogurtem naturalnym będzie idealną przekąską na dietetyczny podwieczorek, z kolei na kolację świetnie sprawdzi się pasta z suszonych pomidorów i twarożku.
Choć dieta, na którą skazane są osoby pozbawione woreczka żółciowego, wydaje się dość skromna, przy odrobinie pomysłowości można stworzyć sporo ciekawych potraw. Dzięki nim przetrwanie kilku tygodni po operacji przestanie być tak wielkim problemem, zwiększy za to szanse na szybki powrót do zdrowia.