Tatuaż z reguły wykonywany jest z myślą, że będzie zdobił skórę przez całe życie. Zdarza się jednak, że po pewnym czasie przestaje być dla nas atrakcyjny. Jak usunąć niechciany tatuaż? Czy możliwe jest całkowite pozbycie się barwnika ze skóry? Odpowiedzią jest laserowe usuwanie tatuażu.
Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?
Laseroterapia pikosekundowa to obecnie najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna metoda usuwania tatuażu. Światło lasera wchodzi w reakcję z pigmentem znajdującym się w skórze i rozbija go na bardzo małe cząsteczki, które następnie usuwane są przez organizm na drodze naturalnych procesów fizjologicznych. Seria zabiegów laserowego usuwania tatuażu pozwala na pozbycie się tuszu ze skóry bez śladu.
Jak wygląda usuwanie tatuażu laserem? Zabieg wykonywany jest przez lekarza i poprzedza go konsultacja w celu wykluczenia przeciwwskazań. Specjalista precyzyjnie przesuwa głowicą lasera po całym tatuażu tak, aby światło dotarło do wszystkich miejsc na skórze, w których znajduje się pigment. Zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od wielkości tatuażu.
Skóra po zabiegu jest mocno zaczerwieniona i występuje niewielki obrzęk. Możliwe jest też pojawienie się lekkich wybroczyn, które z czasem zamieniają się w drobne strupki. Tego typu podrażnienia są naturalną konsekwencją laserowego usuwania tatuażu i ustępują samoczynnie w ciągu kilku dni.
Czym wyróżnia się laser pikosekundowy?
Najskuteczniejszym laserem do usuwania tatuażu, rekomendowanym przez specjalistów z warszawskiej Kliniki Miracki, jest laser pikosekundowy. Urządzenie to charakteryzuje się bardzo krótkim czasem trwania impulsu (pikosekunda trwa tysiąc razy krócej niż nanosekunda i bilion razy krócej niż sekunda). Dzięki temu barwnik tatuażu zostaje rozbity dosłownie na pył. Z usunięciem tak drobnych cząsteczek organizm radzi sobie bez żadnego problemu. Dodatkowym efektem działania lasera jest pobudzanie komórek do produkcji kolagenu, co przyspiesza gojenie i odmładza skórę w miejscu, w którym znajdywał się tatuaż.
Czy usuwanie tatuażu laserem boli?
Dawniej likwidacja tatuażu odbywała się mechanicznie lub chirurgicznie, więc zabieg ten wiązał się z bólem, długą rekonwalescencją i bliznami. Współczesne metody nie są tak drastyczne. Laserowe usuwanie tatuażu nie wymaga nawet znieczulenia, ponieważ nowoczesna aparatura wyposażona jest w skuteczne systemy chłodzenia skóry. Warto jednak przygotować się na ewentualne uczucie szczypania i pieczenia.
Jeśli obawiamy się bólu, lekarz może zaproponować nam znieczulenie żelem anestetycznym. Dyskomfort podczas zabiegu zależy w dużej mierze od rodzaju tatuażu. Jeżeli jest on duży i kolorowy, a pigment umiejscowiony głęboko, zabieg będzie trwał dłużej i prawdopodobnie będzie bardziej bolesny niż przy małych, czarnych tatuażach. Ból może pojawić się też przy usuwaniu tatuażu z wrażliwych miejsc, takich jak okolice intymne.
Jakie efekty daje laser do usuwania tatuażu?
Pierwsze efekty laserowego usuwania tatuażu pojawiają się już kilka dni po zabiegu – kiedy ustąpi obrzęk i zaczerwienienie skóry, niemal od razu można zauważyć blaknięcie pigmentu. Usuwanie tatuażu laserem nie kończy się zazwyczaj po jednym zabiegu. Trzeba nastawić się na konieczność odbycia przynajmniej kilku wizyt. Wszystko zależy od tego jak duży jest tatuaż, jak głęboko znajduje się pigment i w jakim jest kolorze. W szczególnie trudnych przypadkach wykonuje się około 10 lub więcej zabiegów. Liczbę oraz częstotliwość powtórzeń laseroterapii ustala lekarz.
Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje usunięcie tatuażu laserem i poznać szczegóły zabiegu? Umów się na konsultację ze specjalistą w Klinice Miracki w Warszawie.